Kadınlar Neden Cinsellikten Kaçar?

Kadınlar üzerinde cinsellikle ilgili bir takım mitler bulunmaktadır, bunlar; kadının cinsel arzusunu ve isteğini göstermesi uygun değil, gösterirse bile eşi tarafından hafif kadın olarak algılanır gibi bir mit kadının cinselliği göstermesine engelleyen bir durum olmaktadır. Dolayısıyla kadının cinsel ilişkide çok katılımcı olmamasına sebep olmaktadır.

 Kadınlarda psikolojik sorunlar ve kullanılan ilaçlara bağlı olarak cinsel isteksizlik görülebilir.

Kadının hormonsal olarak 4 tane dönemi vardır, bunlar adet öncesi dönem, gerginlik, menopoz, gebelik ve emzirme dönemleri gibi dönemler kadını hormonsal olarak, cinselliği de etkileyen çok önemli faktörlerdir. Emzirme döneminde cinsellik olumsuz yönde etkilenebilir.

Bunun dışında kadında yeterli bir uyarılma yoksa, yani vajinası ıslanmıyorsa ki bu Vajinanın ıslanmaması bir çok sebeble olabilir, kadın çok istekli olmayabilir, ön sevişme kısalığından, partner yeterince uyarılma yapmamasından veya direkt cinsel ilişkiye geçilmesinden kaynaklanabilir. Bütün bunlar vajinadaki kuruluk sebebiyle ağrıya sebep olmaktadır ve ilişki ağrılı olduğu zaman ilişki acı veren, zevk vermeyen bir şey olmaktadır, bu kadında cinsel isteksizliğe yol açmaktadır.

Ayrıca orgazm olmayan kadın, cinsellikte rahatlamayadığından , gerginlik yaşıyor, bu gerginlik kadını daha sonra daha çok gerginleştirdiğinden ve anlayamadığı bir şey yaşadığından,bu da kadında cinsel isteksizliğe yol açmaktadır.

Hamile kalma korkusu da kadında, cinsel isteksizliğe yol açabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Erkekler Cinsellikten Neden Uzaklaşır? başlıklı makalemizde Erkeğin cinsellikte istedikleri ve Erkeğin cinsellikten kaçması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir